Camdan Daha Hafif Ve Estetik

Tem 19, 2013   //   Yazar: admin   //   Genel  //  Yorum Yapılmadı

Birçok malzeme ve ürünün üretiminde hammadde olarak kullanılan Pleksi halk dilinde akrilik olarak anılmaktadır. En çok iç mimaride, iç ve dış dekorasyonda çok fazla kullanılmaktadır. Ürün cam kadar bir saydamlığa sahip kristal şeffaflığında ve gayet esnek bir malzemedir. Genelde dekorasyon firmalarının yaptıkları işlerde yaratıcılık konusunda gayet iddialı olarak bir kullanım imkânı da sunmaktadır. Gayet modern olarak bir estetikliğe sahip ayrıca çok da şeffaftır. Muhteşem olarak yansıttığı ışıklar sayesinde harika bir ambiyans oluşturmaktadır. Akrilik her türlü ortam ve alanlar için çok uygun bir malzemedir.

Her türlü metal ve ahşap olan bütün malzemelere çok kolay bir biçimde uyum sağlar. Ayrıca ağırlık olarak camın yarısı hafifliğinde olan bir malzemedir. Uygulanan yerlerdeki ortamlara şeffaflığı nedeni ile genişlik ve ferahlık vermektedir. İşlem yapılacağı freze ve torna makinelerinde çok kolay form verebilmektedir. Yapılan işlem sonrasında ise tekrardan parlatma yapılarak istenen parlak hale getirilebilir. Ayrıca ısıtıldığında çok kolay bir biçimde şekil alması sağlanır. Pleksi kullanım alanları arasında merdiven tırabzanları ve küpeşteleri, sehpa, yemek, çalışma masası ayaklarında. Her türlü dekorasyon, iç mimaride, ofis ve ev mobilyalarında, çeşitli aydınlatma ürünlerinde, her çeşit teşhir stantlarında, küçük büyük her türlü mutfak ve banyo aksesuarlarında. Ayrıca denizcilik alanında yat ve tekne iç dış aksesuar ve dekorasyonlarında, birçok farklı alana sahip olan mağaza vitrinlerinde bulunan stantlarında, metal ya da ahşap yatak başlıklarının dışında takı ve tasarımlarda, hediyelik eşya ve her çeşit endüstriyel alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Pleksi ışıklı ve ışıksız her türlü reklam panolarında, elektrik panoları, makine kapakları, yönlendirme levhalarında kullanılmaya çok uygun bir üründür. Delme, torna, freze, kesme, bükülme, işleme ve kıvırma gibi durumlarda ısıtılarak şekil verilmeye çok müsait bir üründür. Nemden ve rutubetten asla etkilenme yapmaz ve çok daha dayanıklı bir üründür. Her türlü hava şartlarına çok dayanıklı bir malzemedir. Isıtılarak her türlü şekilde şekillendirilebilmekte ve şeffaflığı bozulmamaktadır. Ayrıca camdan çok daha hafif ve ürün fiyatı bakımından diğer malzemelerden çok daha ucuzdur.

Pleksi çeşitleri içinde aynalı akrilikler dekoratif her türlü uygulamalarda, duvarların giydirilmesinde, her şekil rakam ve harf kesim uygulamasında, tüm fuar stant organizasyonunda, tanıtım ve ayrıca reklamlarda, ofis ve ev konusunda değişik yerlerde, yeni açılacak olan mağazaların dekorasyonun hazırlanmasında ve daha birçok farklı alanlarda ve çeşitli yerlerde kullanılmaktadır. Yüksek dayanıklılığından ötürü her türlü iklim koşullarına dayanıklı ve sağlamdır. Polimetilakrilat özüne dayalı olan termoplastik bir malzemedir. Yüksek seviyede ışığı geçirebilme özelliğine sahiptir. Herhangi bir cama oranla her türlü darbelere 6 kat daha fazla dayanıklıdır. Zor kırılan bir ürün olduğu halde kırıldığında kırılmış olan parçaları keskin olmayıp herhangi bir şekilde yaralanmalara sebep olmamaktadır.

Yorum yap