"Aralık, 2013" kaydındaki makaleler görüntüleniyor

Banner ve Baskı Ürünleri

Ara 18, 2013   //   Yazar: admin   //   Makaleler  //  Yorum Yapılmadı

Reklamcılık faaliyetleri, tanıttıkları ürün ve hizmetin aksine yaratıcılığa dayalı ve müşteriye zihninde yarattığı objeyi satan bir faaliyettir. Bununla birlikte; her gün gelişen ve rekabetle değişen bir piyasadır. Teknolojinin ilerlemesi ile baskı tekniklerinde meydana gelen değişiklikler, ürün ve hizmet sunumlarında da farklılaşmayı sağlayarak çeşitli banner ve baskı ürünleri üretilmesini sağlamıştır.

banner ve baskı fiyatları

banner baskı ürünleri

Reklamcılık faaliyetlerinde kullanılan baskı teknikleri dijital baskı, serigraf baskı ve transfer baskı olmak üzere 3’e ayrılır. Dijital baskı; istenilen boyda, çeşitli çözünürlüklerde, fotoğraf kalitesinde inkjet makineleri ile yapılan sunum posterleri, afişler, broşürler, duyurular gibi materyallerdir. Basılan posterler, iç ve dış mekanlarda kullanıma göre foreks malzeme üzerine sıvanarak ve lamine edilerek uzun süre dayanıklılığını koruyabilmektedir. Dijital baskı yöntemiyle yapılan dış mekan reklamlarına; otobüs durağı tasarımları, araç giydirme uygulamaları, masa üstü broşürlük, branda bez afiş çatı yol panoları, bağış-şikayet ve öneri kutuları örnek olarak gösterilebilmektedir. İç mekan reklamlarına ise; banner çeşitleri, tanıtım standı, poster panoları, menü panoları örnek olarak gösterilebilmektedir. Serigrafi baskı; ipek baskısı veya özgün baskı adı verilen, bir şablona gerilmiş ipeğin üzerine foto emisyonları yardımıyla grafiğin aktarılması ve mürekkebin transferi ile yapılan bir işlemdir. Baskının uzun süre solmadan dayanıklı kalması gereken ve istenilen yerlerde daha çok tercih edilen serigrafi baskıda Solvent ve UV mürekkepleri sıklıkla kullanılır. Serigrafi baskı ile üretilen reklam malzemelerine; kalem, çakmak, saat, küp bloklar, ajanda gibi promosyon malzemeleri, arkası yapışkanlı-yapışkansız etiketler örnek olarak gösterilebilmektedir. Transfer baskı; sıcak ve kuru baskı adı ile de bilinen baskı tekniğidir. Son on yılda reklamcılık sektöründe inanılmaz bir ilerleme gösteren transfer baskı, polyester, sentetik karışımları, doğal elyaf karışımları gibi kumaşlarda başarıyla uygulanmaktadır. Formalar, astarlı materyaller, bay-bayan giyimi örnek olarak gösterilebilmektedir.

Günümüzde reklam faaliyetlerinde Banner ve baskı ürünleri ile hemen hemen her alanda karşılaşmaktayız. Kullanılan baskı tekniği, üzerine uygulandığı yüzey ve estetik açıdan farklılaşan Banner ürünleri; Roll-Up Banner, çift taraflı Roll-Up Banner, Quick Banner, çift taraflı Quick Banner, X Banner, Cross Banner, Revoller Sistem olarak çeşitlenmekte ve banner ve baskı ürünleri reklamcılık faaliyetlerinde etkin olarak kullanılmaktadır.

 

http://www.realistreklam.com

Kesim Folyosu

Ara 18, 2013   //   Yazar: admin   //   Makaleler  //  1 Yorum

Kesim folyosu, plotter folyosu veya dekorasyon folyosu olarak da bilinen, Polivinil Klorür’den elde edilen folyonun plotter adı verilen folyo kesim ve şekillendirmeye yarayan cihazlarla kesilerek reklamcılıkta her türlü yazı, rakam, şekil ve desenin çıkarılmasında kullanılan bir folyo türüdür.

kesim folyosu fiyatları

kesim folyosu nedir

Kesim folyosu reklamcılıkta en sık kullanılan türlerden biri olmakla birlikte dijital baskı tekniğinin ortaya çıkmasının ardından bile kullanımı azalmamış, hatta dijital baskı ve folyo kesim aynı teknikle kullanılarak daha estetik reklam örnekleri ortaya çıkarılmıştır. Şu anda ülkemizde bulunan tabelaların %90’ı bu yöntemler yapılmıştır. Renk alternatifi bakımından geniş bir yelpazeye sahip olan kesim folyosu parlak ve mat olmak üzere 2’ye ayrılır. Aynı zamanda renkli folyo, cast folyo, yüksek seri folyo, baskı folyoları ve laminasyon olmak üzere 5 farklı çeşidi bulunmaktadır. Kesim folyosu, silikon kaplı bir kağıdın üzerine ince bir PVC uygulanan bir malzemedir. Kendinden yapışkanlı olan bu malzemenin raf ömrü 2 ila 5 yıl arasında değişmektedir. İç mekan, dış mekan, baskı kesim ve dekorasyon folyosu olmak üzere özelliklerine göre değişik gruplara ayrılır. Plotter makinalarında bilgisayar destekli programlarla rakam, yazı, desen olarak her şekilde kesilebilmektedir. Ürünün ömrü ve dayanıklılığı düşük olması nedeniyle kısa ve orta vadeli işler için ekonomik olarak tercih edilmektedir. Piyasada mevcut ürünler; toplam kalınlık, rulo çapı, gerilme gücü, esneklik, uygulama sıcaklığı, bakım sıcaklığı gibi özellikleriyle birbirilerinden farklılaşmakta ve fiyatları değişmektedir. Ancak her markada muadili ve çeşitli renkleri bulunmaktadır. Sıcak havada kullanımı çok rahat olmasına rağmen, soğuk havada uygulanabilmesi için transfer bandı kullanmak gerekebilmektedir. Kullanım alanları çok yaygın olmakla birlikte, kısa ömürlü bir ürün olması nedeniyle ışıksız tabela sistemlerinde, vitrin yazılarında, düz yüzeylerde kullanmak daha verimli sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Fuar, kongre, festival gibi iç mekanlarda, kısa süreli organizasyonlarda, tabela, cam, vitrib, cephe ve yönlendirme tabelaları gibi düz yüzeylerde kullanılabileceği gibi aynı zamanda araç yazılarında ve dekorasyon sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. İç ve dış mekanlarda kullanımı ile ilgili bir ayrım buşunmamakla birlikte, dış mekanlarda hava koşulları nedeniyle daha kısa süreli olacağı bilinmektedir.

Reflektif Folyo

Ara 18, 2013   //   Yazar: admin   //   Makaleler  //  2 Yorum

Reflektif folyo; prizmatik yapısı sayesinde gece karanlığında herhangi bir kaynaktan gelen ışığı geri yansıtan folyo çeşididir. Reflektif folyo yapısı prizma veya cam küreciği optik elemanların düzgün bir yüzey tarafından kaplanması ile oluşur.

Reflektif folyo malzemesi yaklaşık 10 çeşit renk alternatifi ile üretilebilmektedir. Bunun yanısıra baskı yapılabilen ve baskı yapılamayan olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır. Baskı yapılabilen reflektif folyolar, sadece beyaz renkte üretilebilmekte olup, çok güçlü parlak yüzeyiyle baskı yapılabilmektedir. Dijital baskı uygulaması ile şeffaf yağlı boya kullanılmakta ve üzerine sıcak baskı yapılabilmektedir. Baskı yapılamayan reflektif folyo ise çeşitli renk seçenekleri mevcut olan, çok güçlü parlak yüzeyiyle baskıya uygun olmayan folyo türüdür. Her iki tür folyonun üzerine de çizim ve işlem yapılabilmektedir.

reflektif folyo fiyatları

reflektif folyo nedir

 

Reflektif folyo, perçinli ve perçinsiz, düz ve kıvrımlı, girintili çıkıntılı yüzeylerde kullanılabilmektedir. Gündüz ve gece benzer görünüm sergilemesi, tamamen ıslakken dahi yansıtma özelliğini muhafaza etmesi, geniş görüş açısından bakılması halinde dahi yansıtıcılığını koruması, basınca duyarlı yapışkana sahip olması ve uygulandıktan sonra dahi serigrafi yapılabilmesi başlıca özellikleridir. Reflektif folyo; plotter yardımıyla kesilmesinin ardından basınçla yapıştırılacak yüzeye uygulanmaktadır. Reflektif folyo ışık veya araba farlarının yansıması sonucunda oldukça uzaktan reklam yazı veya görselinin görülmesini sağlamakta ve bu yönüyle yol tabela ve panolarının yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca Reflektif folyo, ambulans gibi acil durum araçları, ağır vasıtalar, tehlikeli madde taşıyan araçlar gibi araçların gece görünürlüğünü arttırmaktadır. Ülkemizde de geçerli olan uluslararası ECE104 yönetmeliği gereği TÜV istasyonlarında 2011 model üstü ağır vasıtaların muayeneden geçebilmesi için reflektif şerit uygulanması istenmekte, aksi halde ağır kusur sayılarak muayeneden geçememektedir. Reflektif işaretlemeler aracın arka ve yan bölümlerinin profilini belirleyerek sürücülerin gece koşullarında işaretlenmiş kamyonlaro 5 ila 8 kat daha hızlı farketmesini sağlayan bir erken uyarı görevi görmektedir.

Reflektif folyolar; trafikte uyarı işaretleri ve yönlendirmelerde, şehir içi ve şehir dışı yollarda trafik bilgi ve uyarı levhalarında, tır ve kamyonlarda, ambulans gibi acil durum araçlarında uyarıcı olarak kullanılmakla birlikte; reklamcılık alanında dış mekanlarda geniş reklam afişleri ve inşaat afişlerinde de kullanılabilmektedir.

Kumlama Folyo

Ara 18, 2013   //   Yazar: admin   //   Makaleler  //  2 Yorum

Cam ve şeffaf yüzeylerde reklamcılık faaliyetlerini yerine getirmeye ve dekoratif bir görünüm kazandırmaya yarar bir teknik ise kumlama folyodur. Cam dekor folyosu olarak da bilinen kumlama folyo, camın saydamlığını %10′ a kadar indirebilmekte ve estetik bir görüntü sağlayabilmektedir. Kendinden yapışkanlı olan bu folyo malzeme esnek bir yapıya sahiptir. Piyasada dayanıklılık, ebat, PVC özellikleri, yapışkan özellikleri, dekoratif özellikler bakımından ayrılan birçok marka ve fiyatta kumlama folyo çeşidi bulunmaktadır

 

kumlama folyo fiyatları

kumlama folyo nedir

Ürün ve hizmetlerin çeşitliliğinin artması piyasada ürün farkındalığını arttırmak, müşteri payını arttırmak, tanınmak gibi amaçlarla reklamcılık faaliyetlerinin daha da artmasını sağlamıştır. Reklamcılık faaliyetlerinde ve reklam malzemelerindeki çeşitlilik ise artık firmaları reklamın reklamını yapmaya yöneltir olmuştur. Teknolojinin ve mekaniğin gelişmesi ile reklamcılık faaliyetleri de çeşitlenmiş; önceleri afişler, pankartlar ve vinil üzerine yazılar ile yapılan reklam faaliyetleri şimdilerde her metrekarede ve her yüzeyde kullanım alanı bulmuştur.

Günümüzde dijital baskı çok hakim olmasına rağmen folyo kesim işleri hala kullanılmakta ve birçok yüzeyde de tercih sebebi olabilmektedir. Kumlama folyo uygulanması aşamasında; uygulama yapılacak yüzeyler toz, yağ, reçine vs. gibi yapışmayı engelleyecek unsurlardan arındırılmış olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Üzerinde dijital baskı da yapılabilen bu ürün, dekoratif amaçlı kullanılabileceği gibi seperasyon olarak da uygulanabilmektedir. Beyaz renkli olabileceği gibi farklı renk seçenekleri de içeren kumlama folyo ürünleri, üzerine yapıştırıldığı yüzeyin her iki tarafında da aynı görünüm sağlamakla beraber uygulandığı mekana derinlik kazandırmaktadır.
Reklamcılık alanında olduğu gibi dekoratif olarak da oldukça yaygın kullanım alanları bulunmaktadır. İç ve dış mekan tasarımlarında, cam yazısı ve indirim ilanlarında, ev ve ofis camlarında, mağaza vitrinlerinde, apartman girişlerinde, pasaj içlerinde, alışveriş merkezlerinde kullanımı çok yaygındır. Kumlama folyo üzerine doğrudan baskı yapılabildiğinden dolayı içerideki alanı gizlemek, doku ve desen sağlamak adına uygun bir seçimdir. Piyasada 5 ila 8 yıl arası dayanıklılık garantisi verilen ürünler olması sebebiyle dekoratif olduğu kadar ekonomik de olan bu ürün kullandığınız yüzeylerde fark yaratarak dikkatleri üzerine çekecektir.

Dökme Vinil

Ara 18, 2013   //   Yazar: admin   //   Makaleler  //  2 Yorum

Reklamcılık alanında branda, afiş, cephe giydirme gibi kullanım alanları bulunan vinil, dış kaplaması PVC, iç dokusu ise sentetik kumaş olarak üretilmektedir. Vinil üretim şekli dökme vinil ve lamine vinil olmak üzere 2 farklı şekilde gerçekleşmektedir. Lamine vinil; iç doku olan sentetik kumaşın ön ve arka yüzlerine film şeklindeki PVC’nin laminasyon makinelerinde lamine edilmesi şeklinde üretilmekte iken; dökme (coated) vinil ise; içerisindeki kumaş dokunun üzerine PVC dökülerek macun halinde sıvanması şeklinde üretilmektedir. Dijital baskı uygulanabilmesi için her iki türünde de vinilin üzeri özel işleme tabi tutulmaktadır.

dökme vinil fiyatları

dökme vinil nedir

Dökme vinil; Avrupa vinil veya coated vinil olarak da bilinmekte olup; PVC’nin homojen bir şekilde sentetik kumaşa dökülerek işlenmesi ile üretilir. Frontlit ve Backlit olmak üzere 2 çeşide ayrılan dökme vinil, çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Geniş ebatlarıyla çadır, gölgelik gibi alanlarda kullanılan dökme vinil, dış mekanlarda kullanılabilirlik özelliğiyle de tercih edilen ve kullanım alanı geniş olan bir üründür. Tercih edilebilirliğini arttıran diğer özellikleri ise; baskıya uygunluğu, kolay işlenebilmesi, muadili olan pek çok malzemeye göre fiyatının uygunluğu, ömrünün uzun, her türlü hava şartına dayanıklı ve ebatlarının geniş olmasıdır. Bu özellikleri ile dökme vinil; dijital baskılamada, tabela, gölgelik ve çadır üretiminde, Bilboard ve bayraklarda kullanılabilmektedir. Hava değişimlerine dayanıklı yapısı ile ağırlıkla açık alanlarda kullanılmakla birlikte iç mekanlarda da afiş ve pankart üretiminde kullanılabilmektedir. Dökme vinil; farklı PVC – polyester oranları ile çeşitli ebatlarda üretilebilmektedir. Kumaş yoğunluğu, kırılma yükselmesi, kırılma uzaması, yırtılma gücü, kaplama yapışma gücü, ışık geçirgenliği, yanma hızı gibi ürün özelliklerinde geliştirilmiş uluslararası standartlar bulunan bir malzemedir.

Üretim aşamasında ve sarılma aşamasında yüzey kalite kontrolü yapılan ürün; rulo halinde sarılarak, rulolar zarar görmeyecek şekilde paketlenerek kullanıma sunulmaktadır. Reklamcılık alanında olduğu gibi bayrak, çadır, gölgelik, araç giydirme gibi diğer alanlarda da kullanım yerlerine her gün yenilerini ekleyen ürün, üzerine yapılan dijital baskı ile başarılı bir reklam aracı olma özelliği taşımaktadır.

Lümen Folyo

Ara 18, 2013   //   Yazar: admin   //   Makaleler  //  2 Yorum

Gece ışık yayan fosforlu folyo olarak da bilinen lümen folyo; Polivinil Klorür (PVC) esaslı bir malzeme olup, radyasyon içermemesi nedeniyle insan sağlığına zarar vermeyen bir malzemedir. Aynı kimyasal hammadde kullanılarak üretildiklerinden dolayı, hammadde özellikleri nedeniyle her zaman aynı şekilde üretilirler.

lümen folyo

Lümen folyo; genellikle iç mekanlarda kullanılan ve güneş ışığı veya yapay ışık kaynaklarından 10 ila 30 dakika süresince topladığı ışığı karanlıkta 4 ila 10 saat arasında fosforlu ışık halinde yayma özelliğine sahip bir reklam malzemesi folyo çeşididir. Kullanım özelliği nedeniyle genellikle iç mekanlarda karanlıkta uyarı niteliğinde kullanılmakla birlikte, dış mekanlarda da kullanılmaya uygun bir malzemedir. İç mekanlarda 20 yıl, dış mekanlarda ise 7 yıl kullanılabilme özelliği ile dayanıklı bir üründür. İç mekanlarda kullanım alanlarına değinecek olursak; karanlıkta insanların binaları tahliyesi için yön levhalarının oluşturulması en önemli kullanım alanı olmakla birlikte; acil çıkış işaretleri, yangın söndürme araç ve gereçleri, asansör, uyarı işaretleri, tren, tramvay gibi yol gösteren levhalar, kapıların üzerinde veya duvarlarda bulunan bilgi panoları gibi insanları yönlendirmede kullanılabileceği gibi yaydığı yeşil ışık ile dekorasyon amaçlı da kullanılabilmektedir. Dış mekanlarda ise, uçurum, yol kenarı gibi tehlikeli alanların karanlıkta işaretlenmesi, trafik işaret ve işaretçileri, otopark gibi alanlarda kullanılabilmektedir. Kullanım alanları göz önüne alındığında, insanları tehlikeli durumlardan koruma ve güvenlik amacı gütmekte olduğunu söyleyebileceğimiz lümen folyo; üretiminde kullanılan radyasyon içermeyen sağlıklı hammaddesi ile de insan dostu bir malzeme olarak değerlendirilebilmektedir. Kullanım amacına uygun olarak tasarımında plotter ile kesilebilir, serigrafi yapılabilir, makine ve mürekkebe bağlı olarak dijital baskı tutabilir özellikte bir malzemedir. Bu yönüyle çizim makinesi, dijital baskı makinesi ve Solvent baskı makineleri için uygun bir malzemedir.

Kendinden yapışkanlı olan bu ürün, ışığı absorbe ederek, fosfor molekülleri ile karanlıkta ışığı yaymakta ve enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bu yönüyle güvenlik ile birlikte dekoratif öğelerde içerebilen geniş bir yelpazede kullanım alanı bulunan ürünün, kullanım alanlarına her gün yenilerini eklemesi beklenmektedir.